Felietony

8 CHIŃSKICH MIAST w których warto zamieszkać

on
14 czerwca 2020

Gdy jakiś czas temu pytałem was o czym chcielibyście przeczytać na blogu, jedną z propozycji było zestawienie miejsc, w których chciałbym w Chinach zamieszkać i tych, do których zdecydowanie mnie nie ciągnie. Mieszkam w Shenzhen od 8 lat i poza dniami, gdy wskaźniki zanieczyszczenia powietrza przedstawiają wartości na poziomie pomarańczowym, czy czerwonym, jestem bardzo zadowolony z tego wyboru. Gdybym jednak dopiero przyjeżdżał do Chin, pod uwagę wziąłbym osiem miast. Do minusów w większości z nich można dorzucić jakość powietrza, lecz trudno oczekiwać po 10 milionowym skupisku ludzi powietrza typowego dla z Gdyni. Mimo wszystko, sytuacja ta ulega stopniowej poprawie i przeglądając raporty o stanie powietrza z ostatnich lat, trudno nie zauważyć pozytywnego trendu. Z drugiej strony 2019 roku w Shenzhen wskazania weszły w czerwoną strefę 6 razy, zaś w Katowicach 13.

Choć lista jest całkowicie subiektywna, poza własnymi obserwacjami kierowałem się też opiniami różnych znanych mi osób i zestawieniami stworzonymi już przez innych obcokrajowców mieszkających w Chinach. Pamiętajcie też, że wszędzie traficie na problemy typu uniwersalnego. Ruch drogowy bez względu na miejsce jest specyficzny i różnić może się jedynie obecnością, lub brakiem jednośladów na ulicy. Samodzielne próby załatwienia spraw w banku wszędzie prawdopodobnie pozbawią was części włosów na głowie, a sposób pracy różnych instytucji, jak i waszego zakładu pracy niejednokrotnie wpędzi w konsternację. Jeśli nie mówicie po chińsku, bariera językowa również nieraz da wam po głowie, lecz są to wszystko cechy wpisane niejako w specyfikę kraju, które akceptujecie decydując się na przeprowadzkę.

Przechodząc więc do meritum, oto moja szczęśliwa ósemka i pozycja bonusowa.

+ najbardziej europejskie miasto w Chinach, nowoczesna infrastruktura, styl życia, praca, powszechna znajomość j. angielskiego.

– najbardziej europejskie miasto w Chinach, ceny, średnia jakość powietrza, temperatury zimą połączone z brakiem centralnego ogrzewania

Szanghaj może być dobrym wyborem dla osób obawiających się zbyt dużego szoku kulturowego. To bez wątpienia najbardziej zbliżone do zachodnich standardów miasto w Chinach, co ma swoje wady i zalety. Z jednej strony znajomość angielskiego jest tu na tyle powszechna, że można się odnaleźć znając jedynie podstawowe zwroty po chińsku. Z drugiej, dla osób szukających bardziej autentycznego, chińskiego doświadczenia, położone niedaleko Suzhou może być lepszym wyborem. Na korzyść Szanghaju przemawia też dostępność komunikacyjna. Obecność międzynarodowych firm z każdego sektora z pewnością ułatwi poszukiwanie pracy.

 

+ stolica, węzeł komunikacyjny, jeden z lepszych uniwersytetów, praca

– burze piaskowe zimą , wysokie zanieczyszczenie powietrza, spotkania polityczne prowadzące do blokady ruchu w części miasta

Mimo wszystko, Pekin musiał się na tej liście znaleźć. Wyjąwszy dni, gdy pomiary zanieczyszczenia potrafią wyjść poza skalę, wciąż jest to prawdopodobnie najlepsze miejsce, jeśli chcecie nauczyć się j.mandaryńskiego. To tutaj znajduje się Uniwersytet Pekiński, będący najlepszą uczelnią w kraju. Mnogość międzynarodowych restauracji i dostęp do zachodnich produktów, może być wybawieniem dla tych, którzy nie chcą na dłużej zanurzać się w typowo chińskiej diecie. Ponadto Pekin jest głównym węzłem komunikacyjnym w kraju i dotrzeć można stamtąd wszędzie. Również dla osób przybywających tu ze względów zawodowych, stolica ChRL może zaproponować szeroki wachlarz możliwości. Niestety do problemów z powietrzem cegiełkę potrafią dołożyć burze piaskowe, będące efektem bliskości pustyni Gobi. Dobrze również pamiętać, że Pekin jest siedzibą rządu i większe spotkania na szczycie mogą wiązać się z utrudnieniami w poruszaniu się po niektórych częściach miasta.

 

+ nowoczesność, dynamika, bliskość Hong Kongu, otoczenie, możliwości

– złe miejsce do nauki j.mandaryńskiego, brak historycznego aspektu miasta, ceny

Przyjeżdżając po raz pierwszy do Shenzhen trudno uwierzyć, że nieco ponad 40 lat temu znajdowała się tu jedynie niewielka wioska rybacka. W roku 1979 zdecydowano o utworzeniu tu specjalnej strefy gospodarczej i miasto zaczęło rozrastać się w niesamowitym tempie. Dość powiedzieć, że w 2009 roku, gdy mieszkałem tu po raz pierwszy, otwarte były jedynie dwie linie metra, z czego długość jednej stanowiła połowę obecnego stanu. Ówczesna długość całej sieci wynosiła mniej niż 40km, obecnie jest to blisko 180km. Z kolei zdjęcie, które widzicie poniżej, przedstawia obszar, który powstał w ciągu ostatnich kilku lat. W Shenzhen prawie wszyscy są przyjezdni, więc ze względu na mnogość akcentów nie jest to najlepsze miejsce do nauki mandaryńskiego. Pod każdym innym względem jest warte rozważenia w przypadku chęci zamieszkania w Chinach. Nowoczesny projekt miasta z doskonałą siecią drogową, licznymi parkami i dużą ilością zieleni, doskonała infrastruktura, bliskość morza i sąsiedztwo Hong Kongu, czynią z Shenzhen jedno z ciekawszych miast w Chinach.

 

+ stara część miasta, położenie, ceny w porównaniu do Szanghaju,

– średnia jakość powietrza, temperatury zimą połączone z brakiem centralnego ogrzewania

Suzhou nazywane często Wenecją Wschodu, jest jednym z dynamiczniej rozwijających się miastem w Chinach. Położone zaledwie 22 minuty jazdy szybkim pociągiem od Szanghaju jest chyba najlepszym punktem wypadowym po prowincji Jiangsu i północnej części Zhejiang. Względna bliskość do portów lotniczych Szanghaju zapewnia z kolei bezproblemową możliwość dotarcia do dowolnego miejsca na świecie. Jeśli chodzi o ceny za wynajem mieszkania, Suzhou oferuje stawki dwukrotnie wyższe od pobliskiego giganta. Również społeczność międzynarodowa działa w Suzhou dość prężnie, czyniąc je jednym z ciekawszych wyborów jeśli chodzi o miejsce zamieszkania w ChRL. Swoją sławę Suzhou zawdzięcza jednak głównie swym niesamowitym ogrodom, od 1997 roku wpisanym na listę UNESCO.

 

+ piękne otoczenie, raj dla miłośników herbaty

– brak ogrzewania zimą, jakość powietrza nie zachwyca

Przez wielu uznawane za najpiękniejsze miasto Chin, położone zaledwie 178km od Szanghaju. Marco Polo nazwał je najpiękniejszym miejscem na ziemi. Od tamtych czasów wiele się zmieniło, lecz najważniejszym elementem miasta niezmiennie pozostaje Jezioro Zachodnie, obecnie znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO. To w Hangzhou znajduje się główna siedziba firmy Alibaba Group, a samo miasto jest jednym z dynamiczniej rozwijających się w Chinach. Równocześnie doświadczyć można tu o wiele bardziej zrelaksowanej atmosfery, niż choćby w pobliskim Szanghaju. Podobnie ma się kwestia z możliwością wypadu za miasto – okolice Hangzhou znane są od wieków z uprawy herbaty.

 

+ ceny, położenie,

– temperatury zimą połączone z brakiem centralnego ogrzewania, ceny za międzynarodowe połączenia wyższe niż choćby z Szanghaju

Nanjing, czyli po polsku Nankin, położony jest – jak kilka miast na tej liście – względnie blisko Szanghaju. Mimo trudnej historii w okresie IIWŚ, miasto jest obecnie jednym z bardziej przyjaznym obcokrajowcom, oferując doskonały miks nowoczesności z tradycją. Na korzyść Nanjing przemawia również umiejscowienie – szybkim pociągiem można dotrzeć do Szanghaju, czy Hangzhou w nieco ponad godzinę, a do Suzhou w 45 minut. Słynne wioski pokroju Wuzhen, czy Zhouzhuang również znajdują się w zasięgu trzygodzinnej podróży autobusem, więc nie jest się ograniczonym jedynie do atrakcji oferowanych przez sam Nanjing. W mieście znajduje się również grobowiec pierwszego prezydenta Republiki Chińskiej – Sun Yat-Sena.

 

+ klimat, doskonały punkt wypadowy do Azji Pd-Wsch, przyroda, zróżnicowanie kulturowe, Yunnan!!!

– mniejsza dynamika w porównaniu z  większymi miastami tego zestawienia

Ze względu na swój łagodny klimat, Kunming bywa nazywane „miastem wiecznej wiosny”. Stolica prowincji Yunnan jest zdecydowanie spokojniejszym i mniejszym miastem od poprzednich pozycji na tej liście, lecz nadal mówimy o mieście czterokrotnie większym od Warszawy. Jeśli lubicie bliski kontakt z naturą, Yunnan bez cienia wątpliwości spełni wasze oczekiwania, będąc jednym z najpiękniejszych regionów Chin. Ponadto dla osób chcących jak najpełniej odkrywać chińską kulturę, znaczący może być fakt iż w prowincji Yunnan spotkać można większość z zamieszkujących Kraj Środka 55 grup etnicznych. Na drodze wyjątku umieszczam dwa zdjęcia z prowincji, nie zaś samego miasta.

 

+ pogoda, bliskość morza, jakość powietrza, bliskość granicy

– zarobki trochę niższe niż w innych częściach kraju, mała dynamika w porównaniu do największych metropolii

Umiejscowione w dużej części na wyspie, Xiamen znajduje się w południowo-zachodniej części Chin, nieopodal Tajwanu. Jest to chyba najciekawsza opcja dla osób chcących mieszkać w sporym mieście, równocześnie będąc jedną nogą na plaży. Xiamen jest czystym miastem, gdzie jakość powietrza poprawia się dodatkowo z roku na rok. Najbardziej znanym punktem jest bez wątpienia Gulangyu (Wyspa Gulang, znana też jako Piano Island) z zabudową z okresu wiktoriańskiego, znajdującą się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Zaletą może być też bliskość granicy. W ciągu 30 minut można opuścić terytorium ChRL, znajdując się na należącej do Tajwanu wyspie Kinmen. Rozwiązanie wyjątkowo przydatne, gdy z powodów wizowych trzeba na moment opuścić Chiny.

 

BONUS:

+ pomaga docenić miejsce, w którym się mieszka

– cała reszta

Nie chciałem wypisywać listy miast w których nie chciałbym w Chinach mieszkać, gdyż sama liczba miejsc w których wyobrażam sobie tu życie jest dość krótka. Osobiście nie lubię nawet Guanzghou (wyłączając mającą mnóstwo uroku wyspę Shamian), które pojawia się w niektórych zestawieniach najlepszych miast. Postanowiłem wybrać więc jedno miasto, w którym nie zamieszkałbym za żadne pieniądze. Miałem tu swój typ, lecz postanowiłem zapytać też Kiki o najgorsze jej zdaniem miasto w Chinach. Gdy nie potrafiła udzielić mi jednoznacznej odpowiedzi, a ja podsunąłem nazwę Linfen, na jej twarzy na chwilę pojawił się charakterystyczny uśmiech mówiący mi, że trafiłem w dziesiątkę.

Przy położonym w prowincji Shanxi mieście, Pekin maluje się niczym uzdrowisko w Ciechocinku. Oglądając zdjęcia i filmy z tego miejsca, odnosi się wrażenie obcowania z mrocznym dziełem sci-fi. Raporty o zanieczyszczeniu powietrza w ostatnich latach wskazywały w ciągu roku przeciętnie dwa dni z pomiarami PM2.5 o wartościach poniżej 50. Paradoksalnie obecna sytuacja i tak jest ponoć o wiele lepsza od tej sprzed kilkunastu lat, gdy Linfen zostało uznane za najbardziej zanieczyszczone miasto na świecie. Położone w pobliżu dużych złóż węgla, od lat 60 pozostaje ośrodkiem przemysłu metalurgicznego, maszynowego i energetycznego. Gdyby ktoś chciał doświadczyć klimatów bliskich post apokaliptycznym, prawdopodobnie będzie jedynym obcokrajowcem w mieście. Dzień w Linfen oddziałuje na płuca w zbliżony sposób jak wypalenie trzech paczek papierosów.

TAGS
RELATED POSTS

LEAVE A COMMENT

MATEUSZ GOSTOMSKI
Shenzhen, CHINY

Cześć, jestem Mateusz i od ponad ośmiu lat mieszkam w Chinach. Jak wygląda Kraj Środka od środka i dlaczego nie wracam na stałe do Europy w ciągu najbliższych lat? Zostań i daj się zabrać do świata tak odmiennego od tego za oknem, że czasem aż trudno uwierzyć.